MSI MPG X570 Gaming Plus AMD X570 Socket AM4 ATX
Out of stock
Pairs well with
- Supports Supports 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen™ / Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics Desktop Processors for AM4 socket
- Supports DDR4 Memory
- Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr accessory, StoreMI, AMD Turbo USB 3.2 GEN2
- Frozr Heatsink Design: Designed with the patented fan and double ball bearings to provide the best performance for enthusiast gamers and prosumers
- Set Core Power Free: Extended Heatsink Design, Core Boost, Digital PWM IC, 8+4 pin CPU power connector, Game Boost, DDR4 Boost
- MYSTIC LIGHT: 16.8 million colors / 29 effects controlled in one click. MYSTIC LIGHT EXTENSION supports both RGB and RAINBOW LED strip
- AUDIO BOOST 4: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience
- Dragon Center: A brand new software which integrates all MSI tools like GAME MODE, VOICE BOOST, LIVE UPDATE with user friendly user interface
MPG X570 Gaming Plus, AMD X570, AM4, 4x DDR4, PCIe 4.0/3.0 x16, PCIe 3.0 x1, HDMI, USB 3.2, LAN, S/PDIF, ATX, 304x243 mm
Satisfying gamers with what they really need, MPG X570 GAMING PLUS is equipped with Extended Heatsink Design, Frozr Heatsink Design, Core boost, Lightning Gen4 M.2, M.2 Shield Frozr accessory, Turbo USB and MSI latest Dragon Center
Frozr Heatsink Design
Designed with the patented fan and double ball bearings to provide best performance for enthusiast gamers and prosumers.
Core Boost
With premium layout and fully digital power design to support more cores and provide better performance.
Extended Heatsink Design
MSI extended PWM and enhanced circuit design ensures even high-end processors to run in full speed.
Lightning Gen4 solution
The latest Gen4 PCI-E and M.2 solution with up to 64GB/s bandwidth for maximum transfer speed.
M.2 Shield FROZR
M.2 thermal accessory. Keeps M.2 SSDs safe while preventing throttling, making them run faster.
DDR4 Boost
Advanced technology to deliver pure data signals for the best gaming performance and stability.
Audio Boost 4
Isolated audio with a high quality audio processor for the most immersive gaming experience.
Flash BIOS Button
Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 2000 Series, AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Supported memory clock speeds | 1866,2133,2400,2666 MHz |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Storage controllers | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
|---|---|
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX |
| Internal I/O | |
|---|---|
| RGB LED pin header | Yes |
| Serial port headers | 1 |
| TPM connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| Digital audio optical out | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Number of mounting holes | 9 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| Motherboard chipset | AMD X570 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 3 |
| BIOS | |
|---|---|
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.48 kg |
| Package height | 66 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package width | 348 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 243 mm |
| Width | 304 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Drivers included | Yes |
| Cables included | SATA |
| Other features | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
Add your content here