1 / 1
MSI
MSI PRO Z690-P DDR4 motherboard Intel Z690 LGA 1700 ATX
Regular price
£199.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
PRO Z690-P DDR4
Manufactorer code:
PRO Z690-P DDR4
Out of stock
Pairs well with
£199.95 GBP
- Support Intel® Core™ 14th/ 13th/ 12th Gen Processors, Intel® Pentium® Gold and Celeron® Processors for LGA 1700 socket
- Supports DDR4 Memory, up to 5000+(OC) MHz
- Core Boost : With premium layout and digital power design to support more cores and provide better performance
- Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility
- Lightning Fast Experience: PCIe 5.0 slots, Lightning Gen4 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2
- Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and MOSFET thermal pads rated for 7W/mk are built for high performance system and non-stop works
- 2.5G LAN: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection
- Audio Boost: Reward your ears with studio grade sound quality
- High Quality PCB: 6-layer PCB and server grade level material
- Multi-GPU: With Steel armor PCI-E slots. Supports AMD Crossfire
Intel Z690, 4x DDR4, 2133 MHz, 4x SATA, ATX, 2.5Gbps
PRO series helps users work smarter by delivering an efficient and productive experience. Featuring stable functionality and high-quality assembly, PRO series motherboards provide not only optimized professional workflows but also less troubleshooting and longevity.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Supported memory clock speed (max) | 2133 MHz |
| Supported memory clock speeds | 2133,2666,3200,5200 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Storage controllers | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | No |
| Internal I/O | |
|---|---|
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 4 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Realtek RTL8125-BG |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Product colour | Black |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Motherboard chipset | Intel Z690 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
|---|---|
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
|---|---|
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.4 |
| ACPI version | 6.4 |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 65 mm |
| Depth | 244 mm |
| Width | 305 mm |
Add your content here
MSI PRO Z690-P DDR4 motherb...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view