1 / 1
MSI
MSI B650M GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B650 Socket AM5 micro ATX
Regular price
£141.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
B650M GAMING PLUS WIFI
Manufactorer code:
B650M GAMING PLUS WIFI
Out of stock
Pairs well with
£141.95 GBP
- Supports AMD Ryzen™ 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- Supports DDR5 Memory, up to 7200+(OC) MHz
- Enhanced Power Design: 10+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slot, Lightning Gen4 M.2, USB 3.2 Gen 2
- Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- AUDIO BOOST: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience
- High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper
AMD B650, 4x DDR5 7200MHz, 1x HDM, 1x DisplayPort, 2x M.2, Wi-Fi 6E, 2.5Gbps, Bluetooth 5.3, mATX
MSI B650M Gaming Plus wifi Title
B650M GAMING PLUS WIFI is designed with tons of connectivity, flexible tools, and convenient Wi-Fi solution with DDR5 memory version for gamers who want it all.
LIGHTNING GEN 4 PCI-E
MSI lightning Gen 4 PCI-E represents the bandwidth of a x16 interface to 64GB/s that has doubled compared to its previous generation.
REINFORCED,
HEAVY SOLDERED CONNECTIONS
MSI PCI Express Steel Armor slots are secured to the motherboard with extra solder points and support the weight of heavy graphics cards. When every advantage in games counts, Steel Armor shields the point of contact from electromagnetic interference.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory | |
|---|---|
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 7200, 7000, 6800, 6600, 6400, 6200, 6000, 5800, 5600, 5400, 5200, 5000, 4800 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 7200 MHz |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Storage controllers | |
|---|---|
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 5, 10 |
| Graphics | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| TPM connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 243.8 mm |
| Depth | 243.8 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | SATA |
Add your content here
MSI B650M GAMING PLUS WIFI ...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view