1 / 1
MSI
MSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 2X OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Regular price
£646.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
GEFORCE RTX 5070 12G SHADOW 2X OC
Out of stock
Pairs well with
£646.95 GBP
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Core Clocks:
- Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center)
- Boost: 2542 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow
- Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred
- Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world
NVIDIA GeForce RTX 5070, 12GB GDDR7, 192 bit, PCI Express x16 5.0, 1 x HDMI (2.1b), 3 x DP (2.1b), CUDA, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, 250W
TAKE THE ESSENTIALS
MSI SHADOW brings a performance-focused design that delivers the gaming experience players want, making it the ideal choice when upgrading or building a gaming rig.
DUAL-Fan Thermal Design
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
Build Small. Play Big.
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2542 MHz |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| SFF ready | Yes |
| Number of slots | 2 |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling technology | MSI TORX FAN 5.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 126 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 231 mm |
| Weight | 724 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 1.11 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Add your content here
MSI GeForce RTX 5070 12G SH...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view