MSI B840M GAMING PLUS WIFI6E motherboard AMD B840 Socket AM5 micro ATX
Out of stock
Pairs well with
- Supports AMD Ryzen™ 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- Ultra Performance: 7+2+1 Phase Direct CPU Power, 8-pin CPU power connector, Core Boost, Memory Boost, 6-layer PCB with 2oz thickened copper
- Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8000+ MT/s (OC)
- Frozr Guard: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr II are built for high performance system and non-stop experience
- Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slot, Lightning Gen 4 x4 M.2, Front USB Type-C
- High-speed Connectivity: Wi-Fi 6E with 2.5G LAN - The latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
- EZ DIY: EZ M.2 Clip II, EZ PCIe Clip II and EZ Antenna
- Audio Boost: Reward your ears with studio-grade sound quality for the most immersive gaming experience
Socket AM5, AMD B840 Chipset, 4 x DDR5-SDRAM up to 256GB, LAN, WLAN, 1 x RJ-45, 4 x SATA III, 2 x M.2(M), UEFI AMI, Micro ATX
B840M GAMING PLUS WIFI6E
The B840M GAMING PLUS WIFI6E is crafted to offer extensive connectivity, versatile tools, and Wi-Fi solution for gamers seeking a comprehensive experience. Featuring Wi-Fi 6E, 2.5G LAN, PCIe 4.0 solution and exclusive EZ DIY features, it is ready for 24/7 non-stop gaming optimized for AMD Ryzen™ 9000 series processors.
MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before.
7+2+1 P-PAK Power System
Unleash and sustain maximum performance with a flagship VRM design built with a total of 7 + 2 + 1 digital power phases. With a 8-pin power connector, B840M GAMING PLUS WIFI6E is ready for the challenge of heavy-loading tasks.
OPTIMIZED PCB SOLUTION
The PCB design has been optimized for higher bandwidth and faster transfer speeds, which is also beneficial for reliable circuit transmission.
Extended Heatsink
Extended Heatsink enlarges the surface of heat dissipation and maintain the performance at heavy loads
M.2 Shield Frozr
Strengthened M.2 thermal solution helps keep M.2 SSD safe and ensures incredible performance.
7W/mK Thermal Pad & Additional Choke Pad
High-quality 7W/mK MOSFET thermal pads and additional choke thermal pads ensure stable performance when all cores are running at high speed.
Chipset Heatsink
The heatsink is designed to reduce dust and noise and capable of maintaining high efficiency of heat dissipation.
HIGH-BANDWIDTH AND LOW-LATENCY NETWORK
MSI's premium network solution provides incredible data transfer speed for demanding users.
| Processor | |
|---|---|
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| Supported memory clock speeds | 4800,5600,8000 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Storage controllers | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| RAID support | Yes |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Micro SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | No |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of RGB LED pin headers | 3 |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of water pump connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Realtek RTL8125D |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Product colour | White |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Motherboard chipset | AMD B840 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
|---|---|
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 slots | 2 |
| BIOS | |
|---|---|
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.7 |
| ACPI version | 6.5 |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 243.8 mm |
| Width | 243.8 mm |
Add your content here