MSI GEFORCE RTX 5060 TI 8G SHADOW 2X OC PLUS graphics card NVIDIA 8 GB GDDR7
Out of stock
Pairs well with
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clocks:
- Extreme Performance: 2617 MHz (MSI Center)
- Boost: 2602 MHz
- STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise
- Heat Pipes designed for efficient heat transfer, the heat pipes effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti, 8GB GDDR7, 128 bit, PCI Express x16 5.0, 1 x HDMI (2.1b), 3 x DP (2.1b), CUDA, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, 180W
TAKE THE ESSENTIALS
MSI SHADOW brings a performance-focused design that delivers the gaming experience players want, making it the ideal choice when upgrading or building a gaming rig.
DUAL-Fan Thermal Design
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS,
UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 2.1b |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 180 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 126 mm |
| Depth | 41 mm |
| Length | 226 mm |
| Weight | 553 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 814 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Add your content here