Antec P20C Midi Tower White
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
- Midi Tower PC Gaming
- ATX, EATX, ITX, micro ATX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5"
- Number of 2.5" bays: 2 Number of 3.5" bays: 2
- Side window Tempered glass panel(s) Anti-dust filter
- Plastic, Steel
- White
Mid Tower, E-ATX, ATX, Micro-ATX, ITX, USB Type-C 3.2 Gen 2, 469 x 220 x 490 mm, Steel, White
MASSIVE METAL MESH FRONT PANEL
Simple Assembly & Superior Cooling
Antec Performance Series P20C White adopts a unique metal design, providing a massive airflow path. With the full-size dust filter, the P20C White can reach the balance between cooling and dust prevention. The pin-type metal front panel is effortlessly removable, and the clip-on dust filter makes cleaning easy. The well-designed styling will give you a remarkable PC showcase.
PRE-INSTALLED FANS
3 x 120mm PWM Fans Included
- Pre-installed fans at the front provide massive airflow, and the PWM function can easily reach the balance between cooling and silence.
- The included 1 to 4 fan splitter cable makes cable management easy.
HIGH-SPEED TRANSFER
Type-C 3.2 Gen 2 Ready
Built-in Type-C 3.2 Gen 2 port provides transfer speeds up to 10 Gbps.
- Power
- Reset
- HD-AUDIO
- MIC
- USB 3.0 *2
UNLIMITED CONFIGURATION OPTIONS
High flexibility for Expansion
Features an extensive interior and powerful compatibility. Supports 2 x 360mm radiators at the front and the top simultaneously.
PC-DIY SHOWCASE
Supports Vertical GPU Installation
Ready to provide users with a more flexible layout through the 7 reusable PCI-E slots for vertical GPU installation.
REMARKABLE COMPATIBILITY
Dual CPU Motherboard Support
Supports dual CPU motherboards with a width of up to 330mm, reflecting the upgrade and evolution of compatibility.
CABLE MANAGEMENT
Building a Clean PC Is Within Easy Reach
Well-designed cable routing makes wiring easy and simple. The cable channels with a cutout on top for stable routing.
COOLING COMPATIBILITY
9 Fans Simultaneously
3 x 120mm fans and a 360mm radiator can be installed inside the interior at the front. Plus 3 x 120mm fans outside the interior for outstanding cooling. Supports up to 9 x 120mm fans & 360mm radiators at the front and top simultaneously.
STORAGE COMPATIBILITY
Easy Installation
Fits up to 4 drive devices. 2 HDD & SSD compatible hard drive bays; 2 SSD hard drive bays.
- Snap-in 2.5" drive device for easy mounting.
- Removable hard drive cage.
- Tool-free 3.5" drive tray.
| Design | |
|---|---|
| Maximum PSU length | 41 cm |
| Maximum graphics card length | 37.5 cm |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Cable management | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, micro ATX |
| Product colour | White |
| Material | Plastic, Steel |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Audio output | Yes |
| Audio input | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Cooling | |
|---|---|
| Top radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Front fans diameters supported | 120,140,185 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8.1 kg |
| Height | 490 mm |
| Depth | 469 mm |
| Width | 220 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9.32 kg |
Add your content here