1 / 1
BEQUIET
be quiet! Pure Base 501 LX Black Midi Tower
Regular price
£118.95 GBP
Tax included.
SKU:
BGW78
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
£118.95 GBP
- High airflow intake front panel and top cover for maximum performance
- 4 preinstalled Light Wings LX PWM fans for unmistakable lighting effects and extraordinary air pressure
- ARGB controller and ARGB-PWM hub for 6 fans
- Generous space for high-end graphics cards and large coolers, despite compact footprint
- Optional vertical graphics card installation
- Water cooling ready for radiators up to 360mm
- Comfortable cable management thanks to a clever and space-optimized cable routing design
- Side panel made of tempered glass
- Support for two 3.5" or five 2.5" drives
- Product conception, design and quality control in Germany
ATX / M-ATX / Mini-ATX, 1x USB Type-C, 2x USB Type-A, ATX PS/2, 3x Light Wings LX 120mm PWM, 1x Light Wings LX 140mm PWM
Impressive lighting and airflow
Pure Base 501 LX Black is an impressively versatile be quiet! ATX case with ARGB fans, compact dimensions and high airflow for any application. Upgrade your gaming room with the multiple colors and modes of Pure Base 501 LX Black and make your family and friends gaze in awe.
| Design | |
|---|---|
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Maximum graphics card length | 36.8 cm |
| Maximum CPU cooler height | 17.8 cm |
| Anti-dust filter | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Side window | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Number of 2.5" bays | 5 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Glass, Steel |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Power supply | |
|---|---|
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Audio output | Yes |
| Audio input | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Cooling | |
|---|---|
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Top radiator sizes supported | 120,240 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120,140 mm |
| Front radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Maximum airflow | 51.5 cfm |
| Maximum air pressure | 1.34 mmH2O |
| Fan 2 maximum airflow | 56 cfm |
| Fan 2 maximum air pressure | 0.9 mmH2O |
| Noise level (high speed) | 21.9 dB |
| Fan rated voltage | 5 - 13.2 V |
| Fan rated current | 0.06 A |
| Fan power consumption | 3.8 W |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 7.8 kg |
| Height | 463 mm |
| Depth | 450 mm |
| Width | 231 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9 kg |
| Package height | 503 mm |
| Package depth | 518 mm |
| Package width | 292 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin |
| Volume | 24.4 L |
Add your content here
be quiet! Pure Base 501 LX ...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view