1 / 1
BEQUIET
be quiet! Pure Rock Pro 3 LX Black Processor Air cooler 12 cm 1 pc(s)
Regular price
£54.95 GBP
Tax included.
SKU:
BK043
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
£54.95 GBP
- Impressively high cooling capacity for modern CPUs
- 2 Light Wings LX 120mm PWM ARGB fans for equally high performance and stunning visuals
- 6 black high-performance 6mm heat pipes with nickel-plated base
- Achieves only 34.8dB(A) at maximum fan speed
- High RAM and VRM cooler compatibility thanks to a compact offset design
- Installation is a breeze with intuitive mounting kit
- Offset mounting for better performance on latest AMD Ryzen CPUs
- Compatible with liquid metal thermal grease
- Elegant looks in an all-black design
Pure Rock Pro 3 LX, Light Wings LX 120mm PWM, Aluminum/Copper, Intel/AMD
Impressively performant and compact
Boost your system with the impressively high cooling performance of Pure Rock Pro 3 LX and spectacularly illuminated Light Wings LX fans. Underneath its striking heatsink with a black cover for a sleek, premium look lies a powerhouse of cooling technology. Thanks to a nickel-plated base, the heat is distributed evenly among all 6 heat pipes, and Pure Rock Pro 3 LX is compatible with liquid metal thermal grease.
| Performance | |
|---|---|
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Maximum air pressure | 2.51 mmH2O |
| Airflow | 105.1 mÃâó/h |
| Maximum airflow | 61.8 cfm |
| Noise level (high speed) | 34.8 dB |
| Noise level (low speed) | 14 dB |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Air cooler |
| Suitable location | Processor |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | Yes |
| Number of heat pipes | 6 |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Base plate material | Copper |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.1 A |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Fan power consumption | 5.4 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 1.4 kg |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package width | 178 mm |
| Cable length | 0.12 m |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Weight | 1.08 kg |
| Height | 155 mm |
| Depth | 139 mm |
| Radiator height | 15.5 cm |
| Radiator depth | 11.4 cm |
| Radiator width | 12.4 cm |
| Width | 124 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, RoHS, TÃÆÃ âV mark, UKCA, UL, WEEE |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Shipping (inner) case gross weight | 17.9 kg |
| Shipping (inner) case height | 45 cm |
| Shipping (inner) case length | 55.2 cm |
| Shipping (inner) case width | 34.2 cm |
| Products per shipping (inner) case | 16 pc(s) |
Add your content here
be quiet! Pure Rock Pro 3 L...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view