1 / 1
BEQUIET
be quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
Regular price
£26.95 GBP
Tax included.
SKU:
BL093
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
£26.95 GBP
- Optimized fan blades for the highest performance on heat sinks
- Small tip clearance and fan frame with funnel-shaped air outlets for extremely high air pressure
- Virtually inaudible operation at regular speed
- 6-pole fan motor for less vibration and power consumption
- Fluid-dynamic bearing enables very smooth operation
- Anti-vibration mounting with push pins for installation as a case fan
- An alternative screwed installation can replace the default mounting option
- PWM controlled fan speed through the motherboard
- Super-long lifespan of 300,000h
- Elegant look with high-grade fan sticker in an all-black design
Silent Wings 4 120mm PWM, 1600RPM, 18.9dB, FDB, 48.7cfm, 82.74m3/h
No compromise silence and performance
Silent Wings 4 120mm PWM combines all features of a virtually inaudible with an extremely performant fan. A 6-pol-motor and anti-vibration mountings combined with fan blades optimized for maximum airflow make Silent Wings 4 120mm PWM the perfect choice for the most demanding applications in high-end systems.
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Maximum air pressure | 1.79 mmH2O |
| Airflow | 82.74 mÃâó/h |
| Maximum airflow | 48.7 cfm |
| Noise level (high speed) | 18.9 dB |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE / ROHS / RU / UKCA / TÃÆÃ âV / WEEE |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Maximum current | 0.13 A |
| Rated current | 0.12 A |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Power consumption (typical) | 1.44 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 343 g |
| Package height | 31 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package width | 141 mm |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 190 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of clips | 4 |
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Shipping (inner) case gross weight | 14.9 kg |
| Shipping (inner) case height | 37.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 43.2 cm |
| Shipping (inner) case width | 38.7 cm |
| Products per shipping (inner) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Add your content here
be quiet! SILENT WINGS 4 | ...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view