Asrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC GDDR6
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
- AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB GDDR6
- 7680 x 4320 pixels 128 bit 20 Gbit/s PCI Express x16 5.0
- HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 2
- DirectX version: 12 Ultimate OpenGL version: 4.6
- 1x 8-pin
AMD Radeon RX 9060 XT, 16GB GDDR6, 128 bit, PCI Express x16 5.0, 1 x HDMI (2.1b), 2 x DP (2.1a), DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6
Polychrome SYNC
Create your own unique colorful light effects.
With the integrated ARGB LEDs, you can create your own unique colorful light effects which can also be switched on and off. It can also be synchronized with your ASRock motherboards that support Polychrome SYNC.
LED Switch & ARGB Header
LED Switch
You can quickly and easily switch on/off the ARGB LEDs that are equipped with not only your graphics card but also the connected ARGB devices.
ARGB Header
With the ARGB Header, it can connect extra ARGB strips/devices to make the lighting effects more rich and vivid.
Triple Fan Design
Triple fan design helps to optimize system cooling to reduce the operating temperature.
Stylish Metal Backplate
Solid, Fancy, Cool.
Designed to avoid PCB bending. The fancy outlook makes the graphic card more legendary in visual. It also helps to enhance cooling with the premium thermal pads equipped backside.
Striped Ring Fan
Designed For Enhanced Airflow
ASRockââ¬â¢s all new Striped Ring Fan get more lateral intake and to provide better airflow through the cooling array.
0dB Silent Cooling
Spin For Cooling, Stop For Silence.
The fan spins when the temperature goes high for the optimal cooling, and stops when the temperature goes low for the complete silence.
Air Deflecting Fin
Guide Airflow to Go Through Regularly & Quickly.
Guide the airflow to go more regularly and quickly to enhance the cooling efficiency by the V-shaped cutting fins and the V-shaped air vents.
Ultra-fit Heatpipe
Consolidated to Maximize the Contact.
The heatpipes are consolidated to maximize the contact among each others and also the GPU baseplate for the optimized heat dissipation.
Nickel-plated Copper Base
Maximize GPU Contact Area.
With premium copper base heatsink design, the direct contact area to the GPU would be maximized to improve thermal transfer effectively.
High-density Metal Welding
Improve Heat Dissipation.
Effectively isolate all coverage of the gap between pipe and stacked fins, hence improve heat dissipation effectively.
| Processor | |
|---|---|
| Stream processors | 2048 |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Processor boost clock speed | 3320 MHz |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 2.1a |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Amber, Blue, Green, Red |
| Number of slots | 2.55 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 51 mm |
| Depth | 131 mm |
| Length | 298 mm |
| Weight | 967 g |
Add your content here