1 / 1
GIGABYTE
GIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 3320 MHz Core Clock, 2 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
Regular price
£432.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
Out of stock
Pairs well with
£432.95 GBP
- Powered by Radeon RX 9060 XT
- Integrated with 16GB GDDR6 128bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- RGB Lighting
- Reinforced structure
Radeon RX 9060 XT GAMING OC ICE 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 3320 MHz Core Clock, 2 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
Experience the next level of gaming immersion with GIGABYTE's AMD graphics cards. Crafted to deliver uncompromising performance and stunning visuals, our GPUs redefine gaming excellence. Featuring advanced cooling solutions and innovative technologies, GIGABYTE AMD graphics cards empower gamers to push the boundaries of what's possible, delivering unmatched gaming experiences.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 XT |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | No |
| Processor boost clock speed | 3320 MHz |
| Processor boost clock speed (Gaming mode) | 2780 MHz |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Stream processors | 2048 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory clock speed | 20000 MHz |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1a |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Number of slots | 2 |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Silver |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 450 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 840 g |
| Length | 281 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 118 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 182.5 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | GAMING |
Add your content here
GIGABYTE GAMING Radeon RX 9...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view