Western Digital Green WD â⢠SN3000 NVMeâ⢠SSD POWERED BY SANDISK 2 TB
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
- 2 TB M.2 PCI Express 4.0
- Read speed: 5000 MB/s
- Write speed: 4200 MB/s
- NVMe
- Component for: PC
WD Green SN3000 NVMe SSD POWERED BY SANDISK 2 TB
Energize your PCââ¬â¢s storage with WD Green SN3000 NVMeâ⢠SSD
Your PC can be faster than you imagine, and your important files can live right where you need them. Whether youââ¬â¢re upgrading your PCââ¬â¢s storage to launch applications, access files fast, or simply increasing capacity to save more files, the WD Green SN3000 NVMeâ⢠SSD energizes your storage performance and provides much needed space. Experience PCIeî Gen4 read speeds up to 5,000MB/s2 in a slim M.2 SSD that allows you to use multiple apps with incredible responsiveness, so you can work without constraints.
Exceptional storage performance with PCIeî Gen4
Maximize your PCââ¬â¢s performance with amazing speeds of PCIeî Gen4 NVMeââ¢. Short boot times, quick application launches, and speedy web browsing with read speeds up to 5,000MB/s.2
High capacity SSD so you can keep saving your files
Expand your PC with up to 2TB1 of solid-state storage and keep your photos, videos, and other important files immediately within reach.
Slim M.2 SSD for PC compatibility
The WD Green SN3000 SSD utilizes a single-sided M.2 2280 to be compatible with thin laptops and small PCs, while providing high capacity to expand your PCââ¬â¢s storage.
Breathe new life into your current computer
Multitask across applications with breathtaking responsiveness, transfer and save files faster, and improve your workflow with NVMeâ⢠and Western Digitalî nCacheâ⢠4.0 Technologies.
Reliable Storage, a brand you can trust
Rely on the brand that professionals trust, with a 3-year limited warranty.3 Have peace of mind for all your data.
Migrate your data with Acronis True Image for Western Digital software
Move your data from your old NVMeâ⢠drive to your new WD Green SN3000 NVMeâ⢠SSD with our free downloadable Acronisî True Imageâ⢠for Western Digitalî data migration software, so you can continue where you left off.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 4200 MB/s |
| Read speed | 5000 MB/s |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.4 g |
| Height | 1 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 ðC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 ðC |
| General | |
|---|---|
| Product family | Green |
Add your content here