1 / 1
HEWLETT PACKARD
HP 475 Dual-Mode Wireless Keyboard
Regular price
£33.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
7N7B9AA#ABU
Out of stock
Pairs well with
£33.95 GBP
- Do your workday anywhere. This adjustable, spill-resistant, sanitizable keyboard fits the full keyboard experience into a compact, commuting-friendly design that saves space on your desk and in your bag. Add utility and comfort to your workday with a full numpad, directional keys, and concave keycaps that make typing quiet and comfortable.
- Life is better when you have options. Dual-mode functionality gives you two simple ways to stay connected across all your devices. Securely connect up to eight[1] compatible devices with a single, encrypted HP Unifying Dongle, or switch between up to three devices with the press of a button.
- A little flexibility goes a long way. Program the F1âââ‰â¬ÅF12 keys to act as custom shortcuts, or automate difficult keystroke combinations to perform your day-to-day tasks in a fraction of the time[1]. HP Accessory Center software makes it easy to set and change commands on the fly.
- The better choice for a brighter tomorrow, the HP 475 Dual-Mode Wireless Keyboard contains 50% post-consumer recycled materials[2]. With FSC certified, plastic-free packaging, you can be confident knowing you have a Bluetooth keyboard that is helping protect our shared future while doing amazing things for you.
475 Dual-Mode Wireless Keyboard
Ready for real work, anywhere you work
Be ready to handle anything with the HP 475 Dual-Mode Wireless Keyboard. It offers full-sized office functionality thatâââ‰â¢s easy to pack up for wherever work takes you. Functional yet portable, versatile with enhanced security, this true multi-device keyboard is built to help you stay moving, working, and connected.
| Keyboard | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Key travel distance | 2.5 mm |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Compliance certificates | EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 197192767696; (ABU) 197192767870 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197192767696, 197192767870 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 670 g |
| Keyboard weight | 670 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 376 x 153 x 19 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 850 g |
| Package height | 29.5 mm |
| Package depth | 162.7 mm |
| Package width | 426 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| Depth | 153 mm |
| Height | 19 mm |
| Width | 376 mm |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 237 kg |
Add your content here
HP 475 Dual-Mode Wireless K...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view