1 / 1
ASROCK
Asrock B650 PG Lightning AMD B650 Socket AM5 ATX
Regular price
£128.95 GBP
Tax included.
SKU:
B650 PG LIGHTNING
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
£128.95 GBP
- Supports AMD Ryzenâ⢠7000 Series Processors
- 14+2+1 Phase Power Design, SPS
- 4 x DDR5 DIMMs, supports up to 6600+(OC)
- 1 PCIe 5.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 4.0 x1, 1 M.2 Key-E for WiFi
- Graphics Output Options: 1 HDMI
- 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC897 Audio Codec), Nahimic Audio
- 1 Blazing M.2 (PCIe Gen5x4), 1 Hyper M.2 (PCIe Gen4x4), 1 M.2 (PCIe Gen3x2 & SATA3), 4 SATA3
- 1 USB 3.2 Gen2x2 Type-C (Front), 1 USB 3.2 Gen2 Type-C (Rear), 1 USB 3.2 Gen2 Type-A (Rear), 4 USB 3.2 Gen1 (2 Rear, 2 Front), 9 USB 2.0 (6 Rear, 3 Front)
- Killer 2.5G LAN
- 802.11ax Wi-Fi 6E + Bluetooth
AMD Socket AM5, AMD B650, 4 x DDR5 DIMM, 2.5 Gigabit, 802.11ax Wi-Fi 6E + Bluetooth, ATX
| Processor | |
|---|---|
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Supported memory clock speeds | 6400,6600,6666,6800 MHz |
| ECC ÃÂompatibility | ECC & Non-ECC |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Storage controllers | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| RAID support | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA II |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Graphics card | AMD RDNA 2 |
| Graphics card family | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| Internal I/O | |
|---|---|
| RGB LED pin header | Yes |
| TPM connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 244 mm |
| Width | 305 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | SATA |
Add your content here
Asrock B650 PG Lightning AM...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view