1 / 1
GIGABYTE
GIGABYTE B760 GAMING X WIFI6E GEN5 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 8+1+1 phases VRM, up to 5600MHz DDR5, 3xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6E, 2.5 GbE LAN, USB 3.2 Gen 2
Regular price
£138.95 GBP
Tax included.
SKU:
B760 GAMING X WIFI6E GEN5
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
£138.95 GBP
- PCIe Gen5 Performance Perfect Sync to Win
- Supports Intel Core 14th/ 13th/12 processors
- Efficient Thermal: VRM Thermal Armor Advanced & M.2 Thermal Guard
- WIFI EZ-Plug: Quick and easy design for Wi-Fi antenna installation
- WIFI Compass: Auto detects the best antenna position for strongest Wi-Fi signal
- EZ-Latch: PCIe 5.0x16 Slot with Quick Release Design
- Unparalleled Performance: Hybrid 8+1+1 Phases VRM Solution
- Dual Channel DDR5: 4*DIMMs with XMP Memory Module Support
- Fast Networks: 2.5GbE LAN & Wi-Fi 6E 802.11ax
- Next Generation Storage: 3*PCIe 4.0 x4 M.2 Connectors
B760 GAMING X WIFI6E GEN5 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 8+1+1 phases VRM, up to 5600MHz DDR5, 3xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6E, 2.5 GbE LAN, USB 3.2 Gen 2
Elevate your computing experience with GIGABYTE's renowned motherboard series: AORUS, AERO, and GIGABYTE. Featuring innovative designs and advanced features, these boards offer exceptional performance and reliability. Whether you're a gamer, content creator, or professional, our series cater to your needs, ensuring uncompromising quality and cutting-edge technology.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Pentium® |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Memory | |
|---|---|
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Storage controllers | |
|---|---|
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Number of storage drives supported | 7 |
| Number of HDDs supported | 4 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Graphics | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Serial port headers | 1 |
| Number of water pump connectors | 2 |
| 12V power connector | Yes |
| TPM connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8125 |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product colour | Dark brown |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Cooling type | Passive |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 22110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Battery | |
|---|---|
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Battery weight | 3 g |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 35 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Weight | 1.61 kg |
Add your content here
GIGABYTE B760 GAMING X WIFI...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view