1 / 1
IIYAMA
iiyama G-MASTER G2771QS-B1 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD Black
Regular price
£157.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
G2771QS-B1
Out of stock
Pairs well with
£157.95 GBP
- 68.6 cm (27") Black
- Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 200 Hz Response time (MPRT): 0.5 ms
- 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD Panel type: Fast IPS
- Energy efficiency class (SDR): E ErP CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE
Join the pro squad with the 27" G-Master Red Eagle, delivering stunning QHD resolution and a blistering 200Hz refresh rate
Gain the competitive edge you need to unlock your full gaming potential with the 27’’ G2771QS monitor with WQHD (2560x1440) resolution. Featuring an ultra-fast 0.5ms MPRT and a 200Hz refresh rate, this monitor ensures smooth gameplay. Compatible with NVIDIA G-SYNC so you can make split second decisions and forget about ghosting effects or smearing issues. The ability to adjust brightness and the dark shades with the Black Tuner delivers greater viewing performance in shadowed areas and the IPS panel technology guarantees superb image quality.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| HD type | Wide Quad HD |
| Panel type | Fast IPS |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 320 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Colour depth | 10 bit |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3.5 - 21.5° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 12 |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21.2 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 36 kWh |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Depth (with stand) | 192.5 mm |
| Height (with stand) | 445.5 mm |
| Weight (with stand) | 4.4 kg |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Depth (without stand) | 63.5 mm |
| Height (without stand) | 358.5 mm |
| Weight (without stand) | 3.9 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package weight | 6.6 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Quick start guide | Yes |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| General | |
|---|---|
| Product family | G-MASTER |
| Other features | |
|---|---|
| Height | 445.5 mm |
| Depth | 192.5 mm |
| Width | 613.5 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, VCCI, REACH, UKCA |
| Control panel | power switch, joystick, menu (center), up / signal select, down / shortcut, left / volume -, right / volume + |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OverDrive, HDR, Adaptive Sync, night mode, blue light reducer, Motion Blur Reducer, gamma), input select (input source, auto/ manual, DP, HDMI1, HDMI2), audio adjust (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, X-Res Technology, sharpness, HDMI range, Direct Drive Mode, video mode adjust), language, OSD setup menu (OSD H. position, OSD V. position, OSD Time, Opening Logo, Power LED, DDC/ DI Control), display information, reset (reset all) |
Add your content here
iiyama G-MASTER G2771QS-B1 ...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view