Mercusys MB115-4G wireless router Fast Ethernet Single-band (2.4 GHz) Black
Out of stock
Pairs well with
- 4G network ââ¬â Share internet access with up to 32 Wi-Fi devices and enjoy download speeds of up to 150 Mbps
- Plug a SIM card and play ââ¬â No configurations needed, compatibility of SIM cards are assured by years of field tests*
- 300 Mbps WiFi ââ¬â Fast WiFi speeds up to 300 Mbps to share your network
- Maximum Network Coverage ââ¬â Enjoy stable and efficient connections to every device thanks to the four external antennas
- Wi-Fi router mode ââ¬â Plug an Ethernet cable into the LAN/WAN port for flexible access if you can't get a 4G connection
2.4GHz, b/g/n, 300Mbps, 20dBm, WPA
Plug Your Nano SIM Card and Play
Fully compatible with FDD-LTE and TDD-LTE for use with most service providers worldwide. Insert a nano SIM card and turn on the router to share your 4G LTE network with multiple WiFi devices.
WiFi Wherever You Need It
Enjoy unparalleled convenience and versatility with fast, stable WiFiââ¬âperfect for home or remote work.
Superfast 4G LTE Speed for Reliable Wi-Fi
MB115-4G harnesses 4G LTE technology to deliver lightning-fast download speeds of up to 150 Mbps and up to 50 Mbps for uploads. It also shares a WiFi network with a max speed of 300 Mbps on 2.4 GHzââ¬âperfect for gaming, streaming, and more.
Designed for Maximum Network Coverage
Advanced external antennas ensure efficient, stable connections for all your devices. Even in places where network cables canââ¬â¢t reach, you can convert the received 4G LTE signal into a WiFi network covering your entire home.
Share the WiFi with Friends
A remarkable number of wireless gadgets are compatible with this 4G router without any issues. Up to 32 simultaneous
connections for tablets, laptops, mobile phones, and other devices.
| WAN connection | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Network | |
|---|---|
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 74.5 dBmW |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mobile network | |
|---|---|
| SIM card type | NanoSIM |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,2100,2300,2600 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Mobile network generation | 4G |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Management features | |
|---|---|
| WPS push button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Protocols | |
|---|---|
| DHCP server | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna design | External |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 ðC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 ðC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 32 mm |
Add your content here