Mercusys AV1000 Gigabit Powerline Starter Kit
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
- 1000 Mbps High-Speed Transfer Rate ââ¬â Fast and stable transmissions with advanced HomePlug AV2
- Super-Fast Wired Connection ââ¬â A gigabit port provides high-speed internet to PCs, IPTVs, and game consoles
- Plug & Play ââ¬â No wiring and configuration requiredââ¬âsimply plug in
- Easy Expansion ââ¬â Expand coverage by simply adding more Powerline adapters
300 m max, HomePlug AV2, HomePlug AV, IEEE 1901, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, 128-bit AES, OFDM (PLC), 101 x 60 x 36 mm
4K Streaming Mate
Enjoy an Extended Network Everywhere
AV1000 Gigabit Powerline Starter Kit
Where thereââ¬â¢s an Outlet, Thereââ¬â¢s a Network.
The MP500 Kit transmits network data via existing electrical circuits, avoiding any negative influence obstacles have on the network. Enjoy a stable extended network with a transmission distance of up to 300 meters (on the same electrical circuit). Perfect for 4K streaming, online gaming, and graphics-intensive applications.
Dual Gigabit Transmission Fast. Unlimited. Enjoyable.
Equipped with advanced HomePlug AV2 technology, the maximum powerline transmission rate reaches a stunning 1000 Mbpsââ¬âwith a gigabit port that delivers a high-quality network through any one of your outlets.
Plug and Play
Immediately extend your network as soon as you connect one, without complex wiring and configuration. Simply connect an MP500 adapter to your router and plug another one into any outlet where you need wired internet service.
Easy Expansion
If a typical two-pack kit doesnââ¬â¢t meet all your networking needs, simply add more Powerline adapters to expand your network to any room.
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Encryption button | Yes |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Modulation | OFDM |
| PowerLine standard | HomePlug AV2 |
| Built-in power socket | No |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 V |
| Power consumption (standby) | 0.64 W |
| Power consumption (typical) | 2.78 W |
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Product colour | White |
| LED indicators | Power |
| Antenna type | Internal |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 ðC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 36 mm |
| Depth | 60 mm |
| Width | 101 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85171800 |
Add your content here