TP-Link Omada EAP225 wireless access point 1350 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
- Simultaneous 450Mbps1 on 2.4GHz and 867Mbps1 on 5GHz totals 1317Mbps1 Wi-Fi speeds
- EAP Controller Software lets administrators easily manage hundreds of EAPs
- Compatibility with 802.3af and Passive PoE support makes deployment effortless and flexible
- Captive portal provides a convenient method for guest authentication
- Band Steering Automatically moves dual band devices onto the wider 5GHz band for faster connections
- MU-MIMO2 means access points simultaneously transfer data with multiple devices, speeding up connections
- Beamforming concentrates signal towards where you need it most, providing a fast and stable Wi-Fi experience
- Supports management VLAN for an enhanced network management
- Schedules can be set so access points automatically reboot and Wi-Fi turns on/off at the times you choose
802.3af/at PoE, 12.6W, 2.4GHz: 4dBi x 3, 5GHz: 5dBi x 2, 2.4GHz and 5GHz, FCC, RoHS
Superior Wi-Fi Speeds with MU-MIMO Technology
Outfitted with the latest 802.11ac Wave 2 MU-MIMO technology, the EAP225 easily delivers dual-band Wi-Fi speeds of up to 1350 Mbps to multiple devices at the same time.
Cloud Centralized Management
- Anytime, Anywhere
Omada Hardware Controller OC200 and Omada Software Controller make it easy to manage and monitor the whole Omada network in real-time, while cloud service enables remote and secure access no matter where you find yourself.
Facebook check-in and SMS authentication expands your social influence in secured ways
Captive portal helps maintain only authorized guests to use the network, presenting devices with a convenient, user-friendly authentication method to grant Wi-Fi access. The addition of SMS and Facebook authentication simplifies the captive portal even further to simplify connectivity and boost your business.
Multiple PoE Options for Easy Installation
EAP225 supports both 802.3af PoE and Passive PoE power supply, can be either powered by a PoE switch or the provided PoE injector, making deployment effortless and flexible.
Easy Management with the Omada App
Follow configuration instructions on the free Omada app to get set up in minutes. Omada lets you configure settings, monitor the network status and manage clients, all from the convenience of a smart phone or tablet.
Meet Our New Hero Product!
The OC200 Omada Hardware Controller is dedicated to providing centralized management for the whole Omada network.
| Features | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1350 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 450 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | VLAN mapping |
| Rate limiting | Yes |
| Band steering | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Transmitting power (FCC) | 24 dBm |
| Transmitting power (CE) | 23 dBm |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, SSID, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| MAC address filtering | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Number of SSID supported | 16 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Syslog | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Passive PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power consumption (typical) | 10.15 W |
| Design | |
|---|---|
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, WLAN |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 5 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Performance | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Linux |
| General | |
|---|---|
| Product family | Omada |
| Mobile network | |
|---|---|
| SIM card slot | No |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 205.5 mm |
| Depth | 181.5 mm |
| Height | 37.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 910 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 ðC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 ðC |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
- leaflet
- manual pdf
- manual pdf
- Omada Controller Software 3.2.1_User Guide
- Omada Controller Software 3.1.13_User Guide
- Omada Controller Software 3.1.4_User Guide
- Omada Controller Software 3.0.5_Windows/Linux_User Guide
- Omada Controller Software 3.0.2_User Guide
- Omada Controller Software 2.6.0_User Guide
- Quick Installation Guide
Add your content here