TP-LINK
TP-Link Omada 18-Port Gigabit Smart Switch with 16-Port PoE+
Regular price
£215.95 GBP
Sold outTax included.
SKU:
SG2218P
Out of stock
Pairs well with
£215.95 GBP
- 16̢̮â¬â Gigabit 802.3af/at PoE+ ports and 2̢̮â¬â Gigabit SFP Slots
- 150 W total PoE budget with up to 30 W PoE output per port*
- Centralized cloud management via the web or the Omada appâââ¬ÃÂ
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, and IGMP Snooping
- Durable metal casing and rackmountable design
16̢̮â¬â 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45, 2̢̮â¬â Gigabit SFP Slots, 36 Gbps, 8K MAC, 9 KB Jumbo, 440 ̢̮â¬â 180 ̢̮â¬â 44 mm
TP-Linkâââ‰â¢s brand new Omada smart switches provide huge upgrade comparing with previous versions. The
switches can be managed by Omada SDN Controller, which provides professional and reliable one-step
solutions. Integrated L2 and L2+ features such as 802.1Q VLAN, QoS, IGMP Snooping and static routing
provide cost-effective networking solutions for small and medium-sized businesses without sacrificing
enhanced usability and strong performance.
| Management features | |
|---|---|
| MIB support | MIB II (RFC1213), Bridge MIB (RFC1493), P/Q-Bridge MIB (RFC2674), Radius Accounting Client MIB (RFC2620), Radius Authentication Client MIB (RFC2618), Remote Ping, Traceroute MIB (RFC2925), Support TP-Link private MIBs, RMON MIB(RFC1757, rmon 1,2,3,9) |
| System event log | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L2+ |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Network | |
|---|---|
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| 10G support | No |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Data transmission | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Jumbo frames | 9 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Switching capacity | 26.78 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Security | |
|---|---|
| Loop protection | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Static port security | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP snooping |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast features | Multicast forwarding |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 181.4 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 619.06 BTU/h |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 ̡̉C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 ̡̉C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 44 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 440 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| General | |
|---|---|
| Product family | Omada |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
Add your content here
TP-Link Omada 18-Port Gigab...
Get notified when this item is back in stock
1 / 1
Press & drag to view