Kingston Technology FURY Beast 64GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) Black
Stock Adequate!Ready to ship
Pairs well with
- Cost-efficient, high-performance DDR4 upgrade
- Intel̨̉ XMP Ready and XMP Certified
- Speeds of up to 3600MT/s and kit capacity of up to 128GB
- Ready for AMD Ryzenâââ¬Å¾Ã¢
- Low-profile heat spreader design
64GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) FURY Beast Black
Kingston FURYâââ¬Å¾Ã¢ Beast DDR4 Memory
Kingston FURYâââ¬Å¾Ã¢ Beast DDR4 provides a powerful performance boost for gaming, video editing and rendering with speeds of up to 3600MT/s. This cost-effective upgrade is available in 3200MT/sâââ‰â¬Å3600MT/s speeds, CL16âââ‰â¬Å18 latencies, single module capacities of 8GBâââ‰â¬Å32GB and kit capacities of 16GBâââ‰â¬Å128GB. It is IntelÃâî XMP Ready, XMP Certified and Ready for AMD Ryzenâââ¬Å¾Ã¢. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, itâââ‰â¢s an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
High-performance, cost-effective upgrade
Kingston FURY Beast DDR4 is the perfect choice for a system builder, or someone looking for an upgrade to jump start their sluggish system.
Intel̨̉ XMP Ready and XMP Certified
Designed to maximise the performance of our memory modules, our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles to reach speeds of up to 3600MT/s.
Ready for AMD Ryzen
Get memory thatâââ‰â¢s ready for Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
Low-profile heat spreader
The sleek-looking heat spreader is a great upgrade for your battle stationâââ‰â¢s style.
| Features | |
|---|---|
| Lead plating | Gold |
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| CAS latency | 16 |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 ̡̉C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 ̡̉C |
| General | |
|---|---|
| Product family | FURY |
| Product series | Beast |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 69.52 g |
| Height | 34.1 mm |
| Depth | 133.3 mm |
| Width | 7.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 96.69 g |
| Package height | 171.4 mm |
| Package depth | 14 mm |
| Package width | 95.2 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.63 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Master (outer) case height | 101.6 mm |
| Master (outer) case length | 311.1 mm |
| Master (outer) case width | 203.2 mm |
Add your content here