Kingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGB EXPO
Out of stock
Pairs well with
- Enhanced RGB lighting with new heat spreader design*
- Patented Kingston FURY Infrared Sync Technologyâââ¬Å¾Ã¢
- Intel̨̉ XMP 3.0 certified
- AMD EXPO certified
- Qualified by the worldâââ‰â¢s leading motherboard manufacturers**
- Improved stability for overclocking
32GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) FURY Beast RGB EXPO
Kingston FURYâââ¬Å¾Ã¢ Beast DDR5 RGB Memory - up to 6800MT/s
Kingston FURYâââ¬Å¾Ã¢ Beast DDR5 RGB delivers speeds of up to 6800MT/s. Featuring Infrared Sync Technologyâââ¬Å¾Ã¢ to keep the vibrant customisable lighting in perfect sync, available with sleek black or white heat spreaders and support for IntelÃâî XMP 3.0 and AMD EXPOâââ¬Å¾Ã¢, itâââ‰â¢s 100% speed tested and backed by a limited lifetime warranty.
Kingston FURYâââ¬Å¾Ã¢ Beast DDR5 RGB* lets you overclock in style on next-gen gaming platforms with cutting-edge technology. Experience the superior speed advancements of DDR5 with double the banks and double the burst length.
Vibrant RGB lighting customisable with Kingston FURY CTRL software and patented Infrared Sync TechnologyTM, along with the new heat spreader designs in black or white, sets you apart in and out of the game.
Kingston FURY Beast DDR5 RGB features Intel XMP 3.0 or AMD EXPO options, two new DDR5 overclock specs that include customisable profiles for speeds and timings. 100% tested at speed and backed by a limited lifetime warranty.
Enhanced lighting with new heat spreader design
Game in style by customising the black or white heat spreaders with the smooth, stunning range of 18 RGB lighting* effects using Kingston FURY CTRLâââ¬Å¾Ã¢ or the motherboard manufacturerâââ‰â¢s software.
Patented Kingston FURY Infrared Sync Technologyâââ¬Å¾Ã¢
Vibrant RGB effects light in unison with Kingstonâââ‰â¢s patented Infrared Sync Technology.
Intel̨̉ XMP 3.0 certified
Advanced pre-optimised timings, speed and voltage for overclocking performance and save new user-customisable profiles using a programmable PMIC.
AMD EXPO certified
AMD EXPO (Extended Profiles for Overclocking) Certified modules include Intel XMP 3.0 profiles, enabling compatibility with the platform of your choice.
Qualified by the worldâââ‰â¢s leading motherboard manufacturers**
Tested and trusted for your preferred motherboard so you can build with confidence.
Improved stability for overclocking
On-die ECC (ODECC) helps maintain data integrity to sustain ultimate performance
| Features | |
|---|---|
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SPD profile | Yes |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 36 |
| On-Die ECC | Yes |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC |
| Memory data transfer rate | 6000 MT/s |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 ̡̉C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 ̡̉C |
| General | |
|---|---|
| Product family | FURY |
| Product series | Beast |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 84.8 g |
| Height | 42.2 mm |
| Depth | 133.3 mm |
| Width | 7.11 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 133.11 g |
| Package height | 171.4 mm |
| Package depth | 14 mm |
| Package width | 121.9 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.19 kg |
| Master (outer) case height | 147.3 mm |
| Master (outer) case length | 254 mm |
| Master (outer) case width | 181.6 mm |
Add your content here